Talia Joy Castellano

10. července 2013 v 19:23 | SharryCandy
Třináctiletá Talia Joy Castellano miluje make-up. Její oční víčka pro ni představují malířské plátno. Je to usměvavá a veselá holka, které zbývají už jen měsíce života. Umírá na rakovinu.
Život jí rordal karty nespravedlivě. Zatímco jiné slečny jejího věku řeší, jaké triko obléknou k džínám a jestli dnes nebude písemka z matiky, Talia má před sebou úplně jiné volby: buď pomalé umírání v řádu měsíců, nebo riskantní transplantaci kostní dřeně, která jí možná prodlouží život, ale po níž může rovnou zkolabovat.

Je mi třináct let. Mám rakovinu. Umírám, ale nepláču

Mám dnes špatné zprávy...

Tak začíná jedno z Taliiných posledních videí na youtube.com. Doposud několik let bojovala "jen" s neuroblastomem, zhoubným nádorem na mozku. Nyní má také leukémii a rakovina se jí rozšířila do kostí. "Už není moc možností, jak se léčit," přiznává. "Teď jsem po chemoterapii stabilizovaná a do transplantace kostní dřeně se mi nechce. Šance na přežití nejsou o moc větší než přežití bez operace - když tělo odmítne, půjdu do háje. A já jsem už příliš unavená z toho všeho, nemám sílu. Doktoři říkají, že bez transplantace můžu žít ještě několik měsíců, možná mám před sebou i rok drahocenného života. Nevím, jak se rozhodnu. Není fér, aby měly děti rakovinu. Je mi jen třináct let! Řekla jsem rodičům, aby se nezdráhali, a pokud mi ještě chtějí něco říct, ať to raději řeknou teď hned. Těším se z každé minuty, která mi zbývá. To ale neznamená, že nemám hrozný strach. Miluju vás, lidi."
Při těch slovech se Talia výjimečně do laptopu neusmívá. Ale ani nepláče. Má za sebou skoro šest let operací, transfuzí, ozařování a chemoterapií. Ví, že slzy nepomohou. Přesto cítí i vděk.

Rakovina jako dar

"Mít rakovinu byl dar," říká na videu. "Sice strašný dar, ale dal mi tolik věcí... Díky ní mám svůj kanál na YouTube, inspirovala jsem tisíce lidí, získala přátele i sebevědomí. Nemám problém vyjít do obchodu bez paruky. To je přece úžasné. Moje cesta s rakovinou byla skvělá. Ale každá cesta má svůj konec."

Místo paruky make-up


Talii diagnostikovali rakovinu v únoru roku 2007. "Když jsem to zjistila, nemyslela jsem na to, že umřu. Říkala jsem si - Bože! Přijdu o vlasy, budu vyhublá, nebudu moct jíst, chodit do školy, vidět kamarády... Byla jsem úplně bezradná. A potom mě napadlo natáčet video a tím se s nemocí vyrovnat, " vzpomíná dívka.
Léčbou přišla o vlasy. Zvládla to s neuvěřitelným nadhledem: holá hlava se stala její obchodní značkou. Aby ji vyvážila, začala používat make-up. "Paruky jsou falešné, raději se namaluju."

Dokud budu moci...

Na svém YouTube kanálu s názvem Makeup Is My Wig dává Talia rady, tipy i celé lekce líčení. Její videa nejsou profesionální. Někdy ukáže výrobek, který používá, jindy prostě jen tak sedí před laptopem a mluví. Ale sladký hlásek, křehká tvář a zářivý úsměv v kontrastu s holou hlavou dojímají k slzám. Nejde o barvičky, Talia není obyčejná zmalovaná holčička. Předčasně vyspěla a každým slovem projevuje odvahu, optimismus a neuvěřitelnou sílu zralého člověka.
Možná proto její videa shlédlo už přes 20 miliónů návštěvníků YouTube. "Necítím se sama, podporuje mě spousta lidí. Mé poselství je jednoduché: smýšlejte dobře sami o sobě, přijměte to, co je vlastní jen vám samotným, a snažte se být šťastni, jak jen to půjde. Nikdy nejste zcela oblečeni, dokud vám chybí úsměv na tváři," radí Talia. A sama se tím také řídí.


Odkaz na její návod jak vytvořit dramatické večerní kouřové líčení: http://www.youtube.com/watch?v=J7ZfGQHmZt8&feature=player_embedded

"Jak můžeš být tak statečná?" ptala se jí oblíbená moderátorka Ellen Degeneres ve svém show. "A co mi zbývá?" pokrčila dívka rameny se smutným úsměvem. "Mám prožít ten čas v depresi?" A tak Talia dál přidává každý týden na svůj kanál nové video. "Budu v tom pokračovat, dokud budu moci," uzavírá.
Na jednom z posledních záznamů Talia ukazuje, jak může po ozařování sundávat z hlavy celé chomáče vlasů. "Jsou jako chmýří," říká s lítostí. Ale ani tehdy slzy na její tváři neuvidíte. Jaká vnitřní síla asi drží tu křehkou dívku nad vodou? To tom můžete diskutovat pod článkem. A můžete jí i poslat vzkaz pro radost a povzbuzení na facebook Angels fo Talia.

Taky si myslíš že to prostě není fér? Otevřená diskuse hned pod článkem... Zamračený
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SharryCandy SharryCandy | Web | 10. července 2013 v 19:29 | Reagovat

Podle mě to není fér. Můjí nejlepší kamarádce zemřela mamka na rakovinu. Teď, nedávno. Je to hrozná nemoc. Příjde, zamotá vám život, chvilku vám nechá krásný pocit té úžasné naděje a pak všechno utne a... Odejde. Bohužej ve většině případů i se životem nemocného člověka. Je to strašná nemoc. Moc Talii závidím tu radost i z těch pár měsíců života a moc jí přeju aby se uzdravila ( jo, vím že má šanci jedna ku miliardě... ) je to hrůza. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama